Boostni si francúzštinu Halloweenskou dobrotou

27.10.2022

Mám tu dnes pre teba jeden tip ako zaradiť francúzštinu prirodzenne do každodenného života. Vyber si aktivitu, ktorú praktikuješ vcelku pravidelne vo svojom voľnom čase a iba prepni do módu francúzštiny. Ja som si napríklad vybrala varenie, pretože rada skúšam nové recepty a baví ma si občas pozrieť nejaké kulinárske videjko a následne sa ním inšpirovať. 

Prvý možný scénar

V hlave mám konkrétne jedlo. Zadávam do googlu jeho francúzsky názov. (Ak neviem googlim). 

Druhý možný scénar

Ešte neviem čo chcem variť. Mám 3 ingrediencie, ktoré chcem použiť. Zadávam do googlu názvy ingredienci + recette. Občas to robím a vyhodí to vcelku dobré recepty. 

Exemple :  riz - champignons - recette. Viď. obrázok.


Tretí možný scénar

Absolútne nemám páru, ale viem, že chcem niečo vegetariánske 👉 recette végétarienne. Prípadne zvolím typ kuchyne, na ktorú mám chuť 👉 recette cuisine indienne. Alebo chcem variť kuracie mäso 👉 recette poulet a pod.

Recept čítam vo francúzštine, prekladám si hlavné veci aby mi bol text zrozumiteľlný. Vypisujem nové slovíčka (zo svk do fr). Púšťam sa do varenia. Odporúčam pridať aj francúzsku hudbičku.

Aaaaaa upsík pred tým, než sa pustím do varenia, zisťujem, že potrebujem dokúpiť pár ingrediencií. Ďalšia super možnosť pre mňa ako byť v kontakte s jazykom. Píšem si nákupný zoznam rovno po francúzsky na post-it alebo do mobilu.

Nemusí ísť len o varenie. Ak nevaríš, vyber si inú aktivitku tvojmu srdcu blízku.

Rada cvičíš doma? 👉 Super, nájdi francúzsky HIT trénink na youtube
Pravidelne cvičíš ráno jógu? 👉 Vyhľadaj si francúzsku jogínku a zacvič si podľa nej
Medituješ? 👉 Stiahani si meditáciu vo francúzštine
Počúvaš hudbu? 👉 Prelož si pesničku tvojej obľúbenej francúzskej skupiny. Ak ťa nenapadá nič konkrétne, môžeš sa inšpirovať mojim francúzskym playlistom
Zaujíma ťa životné prostredie? 👉 pozri si krátky dokument vo francúzštine
Zaujíma ťa kultúra? 👉 Mrkni na arte.fr kde majú zaujímavé reportáže z rôznych oblastí

Je úplne jedno aký typ aktivity si vyberiš, dôležité aby ťa to bavilo. Odporúčam stanoviť si dĺžku boostni výzvy. Ja som si dala mesiac. Tým pádom počas jedného mesiaca som vyhľadávala recepty jedine po francúzsky. Ďalší mesiac si napríklad môžeš vybrať inú aktivitu, na ktorú zameriaš svoju pozornosť.

Teraz už sľúbený tématický recept na 

Tekvicový koláč 🎃 Pumpkin cake 🎃 Gâteau à la citrouille

Pod receptom nájdeš odkaz na video a vybranú slovnú zásobu. Určite si pozri celé video pred tým než sa pustíš do pečenia. Nájdeš tam všetky detaily a rovno si precvičíš aj compréhension orale 💪

Ingrédients

 • 50g de beurre
 • 500g de potiron
 • gingembre frais 
 • 1 cuillère de cannelle
 • zeste d'orange
 • jus d'une orange
 • 150g de sucre cassonade
 • 30g de rhum brun (facultatif)
 • un peu de sucre
 • 4 œufs
 • 1 sachet de levure chimique
 • 100g de fécule de maïs

Préparation

Préchauffez le four à 175°C. Pelez le potiron avant de le découper en cubes. Mettez-le ensuite à cuire dans une casserole avec le beurre, le sucre, la cannelle, le gingembre, le zeste d'range et le jus d'orange pendant au moins 20 minutes. Vérifiez la cuisson et laissez refroidir un peu. Ajoutez ensuite le rhum, les œufs, la farine et la levure chimique. Enfournez pendant 30-40 minutes. 

Vidéo disponible ici.

🎃 VOCABULAIRE 🎃

le zeste d'orange : pomarančová kôra

le potiron : tekvica

le gingembre : zázvor

la cannelle : škorica

le sucre cassonade : hnedý cukor

la fécule de maïs : kukuričný škrob

mijoter : dusiť (na miernom ohni)

peler : olúpať

découper en cubes : nakrájať na kocky

enfourner : dať do rúry

mixer : rozmixovať

chemiser le plat (beurre et farine) : vymastiť plech (máslom a múkou)

✨ Bon appétit! 

Najnovšie články

Prečítaj si ako prvý*á, čo mám nové

Poď si potrénovať francúzštinu v spojitosti s Journée Internationale des Droits des Femmes, ktorý sme si pripomenuli 8.marca a pozri sa bližšie na významné ženy francúzskej histórie. Mám pre teba tri cvičenia v spojení s ženami, ktoré sa zapísali do histórie, najprv tej svetovej a potom špecificky francúzskej.