O mojom živote à la française

Francúzština ma sprevádza celý život. Nemám na mysli len samotný jazyk, ale celé to univerzum okolo. Ikeď som si to začala uvedomovať až oveľa neskôr. 

Som neskutočne vďačná, pretože vďaka nej sa ku mne dostali krásne príležitosti, spoznala som úžasných ľudí, pozrela som sa na nádherné miesta a prežila dych berúce zážitky.   

Niečo málo z tejto cesty:

  • Bakalársky diplom z Filológie francúzskeho jazyka na Masarykovej univerzite
  • Študijný program Erasmus+ na Université Nice Sophia-Antipolis
  • Certifikát DALF C1
  • Magisterský diplom z Université Lumière II v Lyone
  • Pracovné stáže vo francúzskych firmách
  • 9 mesačná dobrovoľnícka stáž vo francúzskej neziskovke

Ako to všetko začalo...

Môj úplne prvý kontakt s francúzštinou spadá do čias základnej školy. Vycestovala som na mesačný výmenný pobyt na dievčenskú internátnu škole v Poitiers. Všetci nosili uniformy, starali sa o nás mníšky a to bolo reálne po prvýkrát, keď som francúzsky jazyk počula na vlastné uši. Rada spomínam na tento netradičný zážitok, ktorý ma toho veľa naučil nielen o mne samotnej, ale aj o francúzskom kulinárskom umení: ako si vlastnoručne, za pomoci len 2 ingrediencií, vyrobiť francúzsku mňamku 'pain au chocolat', objavenie bagety ako základného pokrmu, pretože, áno, bageta sa konzumuje naozaj ku všetkému, aj k samotnej prílohe 😃.

Neskôr som vo Francúzsku študovala, pracovala, zamilovala sa a precestovala rôznymi jeho zákutiami. Najradšej spomínam na obdobie Provence a Bretónsko. Verím, že sa ti môžu hodiť infošky ohľadne možnosti pracovať a študovať vo Francúzsku

Mimo iné milujem cestovanie, hoop, jógu, zdravý životný štýl, potulky prírodou, francúzsky rap či čerstvé nadýchané croissanty 🥐

Niečo viac o mne sa dočítaš v sekcii Napíš mi

Moja francúzska vlna

1. ERASMUS / NICE / Université Sophia-Antipolis

V rámci bakalárskeho štúdia na Masarykovej univerzite sa mi podarilo vycestovať do Provence na študijnú stáž. Nevieš si predstaviť tú radosť! Bolo to totiž jedno z najžiadanejších Erasmus miest (študenti sa o to bili a miesto bolo doslova jedno na každý semester). Prvýkrát som si tak splnila sen žiť nejaký čas pri mori 😍. Strávila som tam celý letný semester a konečne som začala chápať o čom sa tí Francúzi bavia 😂 

2. MAGISTERSKÉ ŠTÚDIUM / LYON / Université Lumière Lyon II

Počas môjho 2 ročného Magisterského štúdia na Université Lumière Lyon II som absolvovala aj dve povinné pracovné stáže vo francúzskych firmách a napísala z nich výstupné práce (Rapport de stage & Mémoire de Master). 

3. PRACOVNÁ STÁŽ / Saint-Denis, Île de la Réunion 

Toto si zaslúži samostatnú kategóriu. Strávila som viac ako 7 mesiacov na magickom ostrove Île de la Réunion. Jedná sa o francúzske zámorské územie, DROM (un département et une région d'outre-mer). Je to jeden zo zážitkov, ktorý je uložený hlboko v mojom 🤍

Neváhajte mi napísať kto by ste sa chystali na Réunion, obdivovať jeho prírodné a jedinečné krásy, či stážovať, študovať, pracovať. Rada sa podelím o skúsenosti, triky, tipy na nádherne a dych berúce hike-y. Zo začiatku som mala tendenciu písať zážitkový blog, ale priznávam, že intenzita života sa zvyšovala a nejak sa mi tento zámer vo výsledku nepodarilo naplniť. S príbehmi som pokračovala naďalej, ale už len v offline verzii svojho denníka. Každopádne, ak ťa zaujímajú prvé dojmy, môžes si prečítať štyri články, ktoré som stihla publikovať tu.

Na pobavenie, vedeli ste, že v niektorých autobusových linkách na Réunione musíte zatlieskať, keď chcete vystupovať? Je to strašná sranda (fakt nekecám 😀). 

4. Práca na plný úväzok / AIR FRANCE

Po návrate do Prahy som si našla job v pražskej pobočke Air France. Jednalo sa o komplexnú starostlivosť pre zákazníkov leteckej spoločnosti Air France, KLM, Delta so zameraním na francúzsky trh. Na tejto pozícii som pracovala niečo cez dva roky. 

5. Dobrovoľnícka stáž v Bretónsku / Ligue de l'Enseignement, éducation populaire 

Vďaka programu Európskej Únie som vycestovala na 9 krásnych mesiacov na sever Bretónska. Ide o mega úžasnú možnosť pre mladých ľudí (do 30 rokov) ako si rozšíriť obzory, pracovať na zaujímavom projekte, zdokonaliť cudzí jazyk, spoznať novú kultúru. Navyše s finančnou podporou môžeš vycestovať do akejkoľvek krajiny EU a vybrať si typ stáže s ohľadom na tvoje záujmy a možnosti, Ak by si sa chcel, chcela dozvedieť viac detailov o tom, ako tento program funguje, aká bola moja skúsenosť, neváhaj sa mi ozvať. Rada s tebou osobne pozdieľam.