Napíš mi

Rada by som zdieľala rôzne praktické informácie, rady a pikošky z každodenného života, ktoré sa môžu hodiť každému kto chce do Francúzska vycestovať a možno nevie kde úplne začať. 


Francúzština ma sprevádza celý život. Nemám na mysli len samotný jazyk, ale celé to univerzum okolo. Ikeď som si to začala uvedomovať až oveľa neskôr. 

Som neskutočne vďačná, pretože vďaka nej sa ku mne dostali krásne príležitosti, spoznala som úžasných ľudí, pozrela som sa na nádherné miesta a prežila dych berúce zážitky.   

Niečo málo z tejto cesty:

  • Bakalársky diplom z Filológie francúzskeho jazyka na Masarykovej univerzite
  • Študijný program Erasmus+ na Université Nice Sophia-Antipolis
  • Certifikát DALF C1
  • Magisterský diplom z Université Lumière II v Lyone
  • Pracovné stáže vo francúzskych firmách
  • 9 mesačná dobrovoľnícka stáž vo francúzskej neziskovke

A kde to všetko začalo? 


K francúzštine som sa prvýkrát dostala na základnej škole, mala som ho vtedy ako druhý cudzí jazyk no moje vedomosti boli dosť limitované na pár slovíčok zo slovnej zásoby a nejakú basic gramatiku a časovanie. Myslím, že na mňa vo väčšej miere zapôsobil až môj úplne prvý 'solo' (ak sa to dá takto nazvať) výmenný pobyt vo Francúzsku

Bolo nás dokopy pár žiakov a vďaka našej anganžovanej učiteľke francúzštiny sme vycestovali na mesiac do Poitiers (malebné mestečko na západe FR). Ja som sa tak ocitla vo francúzskej internátnej škole pre dievčatá, všetci nosili uniformy, starali sa o nás mníšky a to bolo reálne po prvýkrát, keď som ten jazyk počula na vlastné uši (síce som vtedy nič nerozumela). Dodnes nezabudnem ako som jedla bagetu k ryži (pretože bageta sa predsa konzumuje ku všetkému aj k samotnej prílohe)! a ako sme na svačinu dostali kúsok čokolády, aby sme si ju strčili do bagety (aka vlastnoručne vyrobený 'pain au chocolat') 😂. 

Francúzštinu som potom nejaký čas nechala bokom (možno som potrebovala čas to všetko stráviť). Vrátila som sa k nej na vysokej škole. Podarilo sa mi vycestovať na Erazmus do Nice a to som bola mega H A P P Y, bolo to totiž jedno z najžiadanejších miest a ja som vždy chcela nejaký čas žiť pri mori 😍. Myslím, že niekedy v tej dobe sa môj vzťah k Francúzsku utužil. Morský vdzuch mi asi prospel. 🌊

Neskôr som sa rozhodla pokračovať v Magisterskom štúdiu v Lyone a mala som možnosť pracovať v dvoch francúzskych firmách. Po mojom návrate som sa usadila v Prahe a okúsila aj prácu pre pobočku Air France

Avšak Francúzsko mi znova začalo chýbať. Nejak si ma to tam zavolalo. A tentokrát som sa rozhodla vycestovať do Bretónska (región, ktorý bol už dlhú dobu na mojom wish liste). Tentokrát troška v inom kontexte a to na 9 mesačnú dobrovoľnícku stáž.

Pokračovanie snaď už čoskoro...

Napíš

Napíš mi len tak, ak máš akúkoľvek otázku, alebo si chceš objednať kurz či doučko. 

Budem sa tešiť!


S láskou,
Zana