Blog

Moje zážitky s francúzštinou, Francúzmi a Francúzskom

Milujem Francúzsko a francúzštinu a tento blog ťa o tom presvedčí. Čo tu nájdeš:

  • Potulky Francúzskom. Zážitky a postrehy z ciest
  • Hovorová francúzština. Français familier
  • Články zamerané na špecifiká jazyka

Vedeli ste, že v niektorých častiach Bretónska sú jedny z najpozoruhodnejších pobrežných scenérií vo Francúzsku? V tomto článku sa dozviete, čím si ma tento región získal a objasním vám slovnú zásobu, v spojení s morským vibes a špecifickosťou tohto magického regiónu.

Hovoria ti niečo skratky tqt, bcp, pb, rdv, cc, pk, cmt, wkn? Ak by ste to ešte nevedeli, tak Francúzi milujú skratky! V tomto článku ti vysvetlím význam, použitie a špecifiká jednotlivých skratiek a pozdieľam ti, ktoré sú momentálne Francúzmi tie najpoužívanejšie.

Mám tu dnes pre teba jeden tip ako zaradiť francúzštinu prirodzenne do každodenného života. Vyber si aktivitu, ktorú praktikuješ vcelku pravidelne vo svojom voľnom čase a iba prepni do módu francúzštiny. Ja som si napríklad vybrala varenie, pretože rada skúšam nové recepty a baví ma si občas pozrieť nejaké kulinárske videjko a následne sa...

Konečne som tento rok mala možnosť vycestovať za Workaway dobrodružstvom! Nič ti to nehovorí? Vieš, že vďaka workaway sa môžeš zdokonaliť v cudzom jazyku? Zažiť francúzštinu na vlastnej koži. Ponoriť sa oveľa hlbšie než by sa ti kedy podarilo s knížkou v ruke.

V tomto článku som si pre teba pripravila niekoľko letných výrazov. Pozrieme sa v rýchlosti aj na to ako funguje systém výstrahy pred vysokými teplotami a na záver si môžeš v 20 otázkovom kvízlete otestovať, prípadne osvojiť slovnú zásobu a výrazy spojené s letným obdobím.

Nantes ma nadchlo hneď z viacerých dôvodov. Dýcha na teba zo všadiaľ veľa zelene, mestských parkov, záhrad. Ale aj svojim prístupom k životnému prostrediu a sociálnej politike. Cez víkendy máš napríklad k dispozícii hromadnú dopravu zadarmo. Nantes bolo dlho jediným francúzskym mestom oficiálne zvoleným za 'zelené' (2013). Tento rok sa k nemu...

Ak sa náhodou ocitneš v Rennes na jeden deň, tak ako sa to stalo mne, v tomto článku ti v krátkosti zhrniem pár miest, ktoré sa určite oplatí počas návštevy nevynechať! Nájdeš aj tip na reštauráciu kde si môžeš vychutnať pre Bretónsko príznačnú galetku (slanú palacinku) na xy spôsobov a jeden môj obľúbený obchodík na kúpu originálneho darčeka,...

Pri úplne prvom kontakte s francúzštinou sa nám môže zdať, že sme sa učili úplne iný jazyk. Teda neviem ako ty, ale ja som bola celkom v šoku :o Je to pretože Francúzi okrem toho, že rozprávajú rýchlo, radi skracujú slová, bežne používajú rôzne oficiálne i neoficiálne skratky, vynechavajú samohlásky či celé slabiky alebo zlievajú slová dokopy.