Parížske letiská & hromadná doprava do centra mesta: porovnanie

01.07.2024

Pozri si krátke zhrnutie a porovnanie jednotlivých možností, ako sa dostať z/na letisko v Paríži hromadnou dopravou. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody. Výber závisí od tvojich preferencií – či hľadáš najrýchlejší, najpohodlnejší alebo najlacnejší spoj. 

✈️ Doprava z letiska Paris-Orly (ORY) do centra

Metro linka 14 - novinka

Od polky júna je predĺžená linka metra 14 priamo na letisko Orly. Do zastávky Châtelet-Les-Halles v centre, to trvá necelých 25 minút. Cena: 10,30€ za jednu cestu. Výhody: Veľmi smooth, priama trasa bez prestupov, moderné a komfortné vlaky.

Cesta z letiska: Troška dlhšie sa čaká pri automatoch na nákup lístka do centra Paríža. Je možné si naskenovať QR code a kúpiť lístok aj cez aplikáciu (je k tomu však potrebná moderná verzia iphone, na mojom starom mi to nešlo).

Cesta na letisko: Ak ideš smer letisko, vystúpiš medzi terminálom 2 a 3. Ostala som prekvapená pri nákupe lístka:

Používaš kartičku Navigo Easy ako ja? Pán pri okienku mi povedal, že sa tam dá nahrať cesta na letisko, iba v prípade, že moja karta je vierge (prázdna, bez lístka, čo som ja samozrejme nemala😆). Musela som si teda kúpiť novú kartu za 2€, lístok ma vyšiel na 12,30€. Ževraj sa zatiaľ nedá kúpiť ani v automate. Nemala som veľa času tak sa mi to nechcelo riešiť🤷🏻‍♀️.

*Inak odporúčam Navigo Easy ak ostaneš v Paríži dlhšie alebo vieš, že sa tam vrátiš. 

Orly Val + RER B

Najprv použiješ automatický vlak Orlyval z letiska na stanicu Antony, potom prestúpiš na RER B do centra Paríža. Na zastávku Denfert-Rochereau, Gare du Nord približne 20-30 minút. Cena: 14,50€. Výhody: Rýchlé, časté spoje, ak máš ubytovanie na linke RER B tak to môže byť ideál.

OrlyBus

Orlybus ide zo stanice Denfert-Rochereau na letisko Orly približne 30 minút. Pozor, cesta môže byť ovplyvnená dopravnými zápchami, najmä počas špičky! Autobus jazdí každých cca 15 minút. Cena: 11,50€. Výhody: Ak máš ubytovanie neďaleko Denfert-Rochereau môže to byť pre teba jednoduchšie bez prestupov a vláčením batožiny cez metro, nastúpiš a vystúpiš.

Tramka T7

Ak chceš ušetriť, nemáš veľkú batožinu a nevadí ti, že sa cesta predĺži, môžeš vyskúšať aj túto variantu. Použi električku T7 z letiska Orly na stanicu Villejuif-Louis Aragon: 45min. Avšak pozor, cesta je dlhšia v porovnaní s inými možnosťami. Treba počítať aj s tým, že zo zastávky metra Villejuif-Louis Aragon to je do bližšieho centra ešte ďalších > 20min. Cena: 2,15€ za 1 cestu tram + ak ideš ešte metrom pred tým: 2,15€ = 4,30

Ja keď som ňou šla smer letisko nezastavovala na zastávke Aéroport Orly, ale Cœur d'Orly - vystúpiš akoby za hotelom Ibis neďaleko Terminálu 4, musíš ísť ešte niekoľko minút pešky. 

*Potrénuj si francúzštinu a pozri si informácie na oficiálnom webe letiska.

✈️ Doprava z letiska Charles de Gaulle (CDG) do centra

RER B + metro

RER B je priamy vlak, ktorý spája letisko Charles de Gaulle s centrom Paríža. Vlak odchádza z terminálov 1 a 2. Záleží kam smeruješ, ale znova tie hlavné stanice, kde sa dá prestúpiť na metro viacerými smermi: Denfert-Rochereau, Gare du Nord, Châtelet-Les-Halles...Cena: 11,80 €. Dĺžka trasy je približne 25-30 minút.

RoissyBus

Roissybus premáva priamo z letiska CDG na stanicu Opéra v centre Paríža. Dĺžka trasy: 60-75 minút, v závislosti od dopravnej situácie. Ako Orlybus, Roissybus premáva každých cca 15 minút. Pozor na nočné spoje, tam je to menej časté. Cena: 16,60 €. Výhody: Za mňa môže byť výhodné ak máš ubytovanie nedaľeko Opéra a nemusíš sa tým pádom vláčiť batožinou cez metro.

*Potrénuj si francúzštinu a pozri si informácie na oficiálnom webe letiska:

✈️ Doprava z letiska Beauvais (BVA) do centra

Tretie najmenšie a menej známe letisko → Paris Beauvais, do centra mesta je to z neho najďalej 1h15 minút. Premávajú iba autobusy zo zastávky Porte Maillot. Na Porte Maillot sa dostaneš metrom alebo tramkou (ja som šla tram, ešte je potreba ísť pár metrov peši, naproti cez cestu). Cena: 16.90€

Na čo si dávať pozor: Web pri kúpe lístkov môže byť zavádzajúci. Vyberáš si tam totiž konkrétny čas na autobusový spoj. Avšak pri príchode na Porte Maillot, na miesto odkiaľ odchádzajú autobusy, nikto na čas, ktorý máš na lístku nepozerá. Ešte len na začiatku cesty a už si musíš vystáť dlhú radu na autobus.

Na ich webe píšu: ** prévoir 15 minutes supplémentaires pour la montée à bord. Ale za mňa to bolo minimálne 30 minút.

Zatiaľ jediný krát, čo som letela z Beauvais (Paríž - Viedeň) apríl 2024 a skoro som let nestihla😅 Záleží samozrejme kedy cestuješ. Ja som letela poobede a všade boli šialené rady. Ďalšie rady potom pri príchode na letisko pred bezpečnostnou kontrolou. Preto pri odlete si daj dostatočný náskok, kľudne pridaj hodinku navyše.

*Potrénuj francúzštinu a prečítaj si informácie na webe letiska.

Au fait...

Chystáš sa do Paríža? 

Poď sa dozvedieť 10 menej známych faktov o tomto meste Lumière!