Zapoj francúzštinu do svojho dňa BEZ NÁMAHY

18.01.2024

V dnešnom článku ti poodhalím jednoduché spôsoby, ako zaradiť francúzštinu do tvojho dňa a to aniž by si si musel*a vytvárať extra čas na učenie. 

Pretože viem, aké to môže byť náročné nájsť si v hektickom dni nejaký ten čas navyše. Do toho nám momentálne tiež veľmi nepomáha ani obdobie zimy, keď sú dni o dosť kratšie. Práve preto tu mám pre teba zopár tipov, ako si BEZ NÁMAHY zaradiť francúzštinu do svojej každodennej rutiny. 

🔥Chcem ti ukázať, že aj s obmedzeným časom môžeš postupovať k svojmu jazykovému cieľu. Tak poďme sa na to spoločne pozrieť!

1.Nastav si jazyk tvojho obľúbeného zariadenia do francúzštiny 

Záleží od tvojho uváženia a úrovne, na začiatok odporúčam vybrať jedno. Telefón alebo počítač, prípadne si vyber jednu sociálnu sieť, ktorú najčastejšie používaš a aj tam vykonaj túto zmenu. Neskôr môžeš zapojiť ďalšie. Schválne si pozri hlásenia, koľko času tráviš na počítači/telefóne? Niekedy je to až alarmujúce. Prečo tento čas nevyužiť k výučbe (hoc pasívnej)? 

🔥Týmto spôsobom sa budeš denne stretávať s novými slovami a užitočnými vetičkami. Budeš pravidelne v kontakte s francúzštinou a to bez potreby osobitného úsilia. No nie je to super?! Či už ide o menu aplikácií, ovládacie prvky alebo systémové hlásenia, zmenou jazyka si vytváraš prostredie, ktoré tebe a tvojmu mozgu pripomína, že sa učíš nový jazyk. A to je veľmi dôležité! Pomáha to zvyšovať tvoje povedomie o novom jazykovom prostredí a motivovať ťa k pravidelnejšiemu učeniu. Taktiež rozvíjaš pasívnu slovnú zásobu. Postupom času budeš rozpoznávať viac a viac slov, aj keď tam zo začiatku nemáš ten zámer aktívne sa ich učiť.

2.Vykonávaj už naplánovanú aktivitu v danom dni vo francúzštine

Tento tip som spomínala aj v novoročnom Newslettri. Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako si zaradiť francúzštinu do tvojej dennej rutiny tak, že si na to nepotrebuješ vyhradiť extra čas. Jednoducho si vyber určitú aktivitu, ktorú v tom dni máš a rob ju vo francúzštine. Pozri sa bližšie na nejaké príklady:

💥 Ideš nakupovať? Napíš si nákupný zoznam po francúzsky.

💥 Do kalendára značíš, čo ťa v danom dni čaká? Napíš si TO DO list po francúzsky.

💥 Rád, rada varíš? Vyskúšaj nový recept, ktorý si nájdeš na francúzskom blogu, youtube kanáli (výhoda často titulky). Tu skvelo funguje aj post-it na chladničku, kde si môžeš poznačiť pár nových výrazov, na ktoré natrafíš a opätovným videním si ich lepšie zapamätáš. 

💥Cvičíš doma alebo chodíš do gymu? Počúvaj príbehy a informácie vo francúzštine, rádio, audioknihy alebo podcasty. Aj pasívne počúvanie pomáha, pretože čím viac sa vystavuješ francúzskemu hovorenému slovu, vnímaš výslovnosť slov, hlások a tým postupom času lepšie rozpoznávaš slová, frázy a melódiu jazyka (intonáciu, rytmus). Ďalšia výhoda opät ide o prirodzený a pohodlný spôsob, ako si udržiavať kontakt s jazykom. Vyber si audio obsah, ktorý ťa zaujíma, nejakým spôsobom nadchýna, motivuje, má súvislú reč a nie je príliš rýchly. Rozprávky sú napríklad úplne super, navyše ľahko a zdarma dostupné. Počúvať môžeš nielen pri športe ale aj na ceste do práce.

💥 Medituješ? Medituj vo francúzštine. V meditácii býva často hovorené slovo, ktoré je jednoduchšie na porozumenie. Navyše sa základné termíny často opakujú. 

💥 Pozeráš film na Netflixe? Pusť si originál alebo aspoň francúzske titulky. Sledovanie s titulkami ti pomôže následne lepšie porozumieť výslovnosti a významu slov.

3.Nahraď starý zvyk novým

Predstav si Avatara: ženu (35), ktorá má za cieľ od nového roka naozaj zapracovať na svojej francúzštine, značne sa zlepšiť v komunikácii. Stanoví si, že bude každý druhý deň 1h čítať nejaký článok, vypisovať si nové slovíčka a urobiť si z článku výsledné resumé, ktoré sa potom naučí a povie nahlas. Čo je určite super spôsob ako pracovať na svojej francúzštine. Ale vezmime si, že moja avatar je už nejakú dobu zo školy preč, nie je zvyknutá na takúto rutinu, neučí sa iné jazyky, má full time job a rodinu. Chce začať robiť niečo úplne nové, zo dňa na deň, čo pred tým nerobila a čo jej zaberie o dosť viac z jej času, ktorý mala tendenciu tráviť inak. Nevravím, že to nie je reálne, ale je to pre ňu veľký skok. A preto sa mi páči tento tip, ktorý je oveľa viac realistickejšou možnosťou : nahradiť starý zvyk novým. 

🔥V dôsledku ja nebudem tam mať ten pocit, že nestíham, mám toho veľa, kumulujú sa mi veci. Ja ten istý čas, ktorý už nejako trávim využijem inak. Vypustím starý zvyk, ktorý mi už neslúži a dám si tam nový, ktorý chcem kultivovať. 

Tak čo, vyskúšaš? 🥳

V konečnom dôsledku sú tieto zmeny naozaj jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako si integrovať francúzštinu do svojho každodenného života aj v období, keď je náš denný harmonogram už tak dosť nabitý a nemusíme si vytvárať extra čas na učenie.