Zaži Francúzsko inak: workaway na permakultúrnej farme

07.10.2022

Vieš, že vďaka workaway sa môžeš zdokonaliť v cudzom jazyku? Zažiť francúzštinu na vlastnej koži. Ponoriť sa oveľa hlbšie než by sa ti kedy podarilo s knížkou v ruke. 

Spoj príjemné s užitočným. Vďaka workaway máš možnosť zažiť netradičné leto alebo netradičnú zimu. Spoznať kultúru tvojej vysnívanej krajiny. Zmysluplne tráviť čas s miestnymi. Je to aj jedna z možností ako cestovať viac udržatelne. A ešte omnoho viac.

V máji 2022 som sa ocitla pracovne v Bretagne, vďaka výživnému pobytu: Retour aux Sources, ktorý som tento rok organizovala po prvý krát. Cítila som, že keď sa tam už chystám, chcem tento čas využiť čo najplnohodnotnejšie. V mysli som si už dlho pestovala myšlienku vyskúšať workaway. Akosi však dovtedy nebol správny timing a naposledy mi to prerušil covid. Až nakoniec predsa len. 

A vieš čo? Znova ma to utvrdilo v tom, že všetko sa deje v správny čas. 🤍  

Gwen a Karen. Úžasní ľudia s veľkým srdcom. V Bretagni sa usadili pred niekoľkými rokmi aby si tu splnili svoj sen. Žiť udržateľne, sebestačne, uplatňujúc princípy permakultúry.

Kamoš ma vysadil doslova uprostred ničoho. Pamätám si, že sme prešli popri malej dedinke a potom dlhšie nebolo nič. Okolo len samé polia a v diaľke lesy. Pri ceste sme minuli asi 3 opustené kaplnky z kameňa. A zrazu sme boli na mieste. Červená branka pri ceste, ktorú sme v nepozornosti prešli.

Na farme Afrinoon permaculture na juhu Bretónska som strávila v júni niečo cez dva týždne. Tento prekrásny domov a miesto pulzujúce životom vytvoril pár pôvodom z Anglicka. 

Pomáhala som s každodennými prácami ako je sadenie, polievanie, trhanie buriny, starostlivosť o zvieratká, krmenie, úprava oplotenia, zároveň čo sa naskytlo tak nejak za pochodu napríklad maľovanie oplotenia, zber a sušenie bylín, čistenie úľov či chytanie rozutekaných ovečiek. Pritom mi stále ostalo dostatok času na výlety po okolí, návštevy miestneho trhu, online kurzy, meditáciu či hoopovanie na záhrade. 

Dva a pol týždňa ubehlo to ako voda a stále nechápem aké magické to všetko bolo. Cítila som sa u Gwena a Karen ako doma. Koľko pozitívnej energie a vieru v ľudstvo som pri týchto dvoch načerpala. Ani oni sami netušia v akých rôznych smeroch ma inšpirovali 🤍. 

Od prvého dňa všetko fungovalo tak nejak prirodzene. Vzájomná komunikácia, organizovanie času a samotnej práce mi veľmi vyhovovalo. Navyše som sa naučila kopec zaujímavých vecí o permakultúre v praxi, sadení a príprave pôdy. Navnímala hlbšie kolobeh prírody, ktorý nám bohužiaľ vo veľkomeste často uniká a taktiež načerpala inšpiráciu na rôzne triky v domácnosti a nové recepty. 

Zároveň ten pokoj v duši a kvalitný spánok, ktoré ku mne prišli, to bolo naozaj na nezaplatenie! Dokázala som sa úplne uvoľniť, vypnúť neustály tok myšlienok, nič riešiť iba prežívať deň naplno, so všetkým tak ako práve prichádza.   


Čo je to teda to WORKAWAY?

Hlavným cieľom workaway platformy je budovať komunitu vedomých cestovateľov, ľudí, ktorí popri objavovaní sveta ho túžia aj svojou troškou obohacovať. Vítané sú akékoľvek schopnosti a nápady. Výmenou za tvoju výpomoc, zvyčajne tak ide o 5h denne, dostaneš ubytovanie a stravu. Veľkou výhodou je možnosť vycestovať doslova z dňa na deň, viac menej kamkoľvek na svete. Miest, ktoré aktívne hľadajú dobrovoľníkov počas celého roka je naozaj nespočet. 

Ako to celé funguje?

Na platforme workaway sa zaregistruješ za poplatok 40 eur/rok. Následne si vytvoríš profil čo zaberie približne pol hodinky času. Samozrejme záleží, ako detailne a do hĺbky odpovieš na otázky. Odporúčam pridať aj nejaké fotky, aby bol tvoj profil troška viac osobnejší. Po vyplnení si viac menej ready to go a môžeš sa pustiť do hľadania 😊.

Kam môžem vycestovať?

Viac menej kamkoľvek na svete: Európa, Afrika, Ázia, Severná, Južná Amerika. Najviac workaway možností nájdeš v Európe a vo Francúzsku je toho naozaj kopec takže ak ťa lákala konkrétny región, myslím, že nebude problém si tam dobrovoľníctvo nájsť. 

Potrebujem nejaké spešl skills?

Vo väčšine prípadov nie. Každopádne odporúčam prečítať všetky informácie na profile daného miesta, ktoré ťa zaujme. Niekedy sa môže stať, že hľadajú naozaj niečo špecifické. 

Čo môžem robiť?

Od výpomocných práci na farme, najčastejšie tak ide o zber ovocia, zeleniny, obrábanie a prípravu pôdy, starostlivosť o zvieratká, stavebné a remeselnícke práce až po stráženie detí, budovanie web stránky, sociálnych médií, výuku cudzieho jazyka, pomoc s chodom hostela, turistického centra, škôlky či prípravou festivalu. Možností je naozaj veľa. Ponuky zadávajú samotné rodiny alebo neziskové organizácie.


Konečne som tento rok mala možnosť vycestovať za Workaway dobrodružstvom. Tento typ cestovania určite nie je pre každého, ale ak ťa to čo len troška nadchlo, odporúčam vyskúšať!

Najnovšie články

Prečítaj si ako prvý*á, čo mám nové

Poď si potrénovať francúzštinu v spojitosti s Journée Internationale des Droits des Femmes, ktorý sme si pripomenuli 8.marca a pozri sa bližšie na významné ženy francúzskej histórie. Mám pre teba tri cvičenia v spojení s ženami, ktoré sa zapísali do histórie, najprv tej svetovej a potom špecificky francúzskej.