Vibe v Nantes: čo vidieť v obmedzenom čase

13.06.2022

Nantes bolo dlho jediným francúzskym mestom oficiálne zvoleným za 'zelené' (2013). Tento rok sa k nemu pripojil aj Grenoble. Nantes ma nadchlo hneď z viacerých dôvodov. Dýcha na teba zo všadiaľ veľa zelene, mestských parkov, záhrad. Ale aj svojim prístupom k životnému prostrediu a sociálnej politike. Cez víkendy máš napríklad k dispozícii hromadnú dopravu zadarmo

🌈 Loďkou na ostrov Trentemoult 

[📷] : levoyageanantes.fr

Čo sa mne veľmi páčilo bol výlet loďou (navette fluviale) po Loire na neďaleký ostrovček Trentemoult. Pre spoje pozri : sem

Cesta trvá približne 15 min za cenu lístka hromadnej dopravy. Dá sa tam inak dostať aj na bicykli. Z pôvodnej rybárskej dedinky je dnes umelecká štvrť. Nájdeš tam rôzne galérie, farebné domčeky, zaujímavé fasády, maľby a grafity. My sme tam strávili celé doobedie, občerstvili sa v miestnom bistre a posedeli na slniečku na brehu rieky !  🌞

🌈 Hangár na banány

Super miesto na drink! Ak sa chystáš na známy ostrovček strojov (les Machînes de l'Île) tak to máš neďaleko. Ideálny čas je za mňa podvečer. Banánový hangár má aj reálne spojenie s banánmi, pretože tento priestor sa od roku 1929 používal na skladovanie banánov privezených z francúzskych ostrovov. Začali ho postupne rekonštruovať od roku 2000 a dnes je to vcelku obľúbené miesto s rôznymi barmi, reštauráciami, galériou..

🌈 Cetrum mesta

Ak si niekto, kto nechce prísť o všetky zaujímavé pamiatky, tak v Nantes to majú vymyslené. Stačí keď budeš sledovať žltú čiaru na chodníku🟨

Odporúčam sa zastaviť na námestiach  Place Royale či  Place Graslin. Taký menší typ, hned vedľa Place Graslin je aj Médiathèque Jacques Demy, kde sa môžete zdarma pripojiť na internet (ja som potrebovala chvíľu pracovať).

Prechádzajúc sa centrom mesta natrafíš aj na zámok  Château des ducs de Bretagne. Tento zámok z konca 15 storočia bol sídlom bretónskych vojvodov. Okolo sa nachádza vodná priekopa. Voľne prístupné je nádvorie, dovnútra zámku sa už platí vstupné.

🔻🔻🔻

Pretože som už odlietala domov tak som mala v pláne pozrieť aj nejaké obchody. V Nantes som natrafila na dobré sekáče. Obidve neďaleko katedrály Saint-Pierre-et-Saint-Paul :

⇒ Mauvais Genre
⇒ La Môme Vintage

Inak medzi moje obľúbené patria aj obchodíky s plagátmi a papiernictvá :) Pri potulkách okolo Place Royale máš hneď:

⇒ Les P' Tits Papiers
⇒ Le mana 

Ak premýšľaš o darčeku, ktorý nezaberie veľa miesta, odporúčam mrknúť. Mávajú aj zaujímavé pohľadnice. Medzi moje ďalšie časté zastávky vo Francúzsku patria aj knižné trhy či menšie kníhkupectvá. Tentokrát som sa zdržala a kúpila si len dve knižky a z toho jednu komixovú. Komixy sú za mňa super literatúra na učenie sa francúzštiny! Ak si chceš len nejaké prečítať či prelistovať, môžeš zavítať do Fnacu (obrovský obchod s knihami). Tam môžeš aj hodinu čítať a všetkým je to úplne jedno. 

A ak si milovník.čka výroby šperkov tak v Nantes je aj Cabane à perles, jeden z mojich obľúbených obchodíkov, ktorý som spomínala už v minulom článku o Rennes.

🌈 Le Pass Nantes 

Pri niekoľkodňovom pobyte v Nantes, pre teba môže byť zaujímavý tzv. le Pass Nantes. Zakúpením passu máš vstup do väčšiny pamiatok zadarmo, malé občerstvenie či drink v partnerských reštauráciach a baroch, hromadnú dopravu a zahrnutá je taktiež doprava z a na letisko. Samozrejme záleží aký máš plán a je treba si zvážiť či to reálne využiješ. Nemám s tým zatiaľ skúsenosť, ale prišlo mi, že na tie 3 dni sa to vcelku oplatí. Majú aj 24h či 48h. 

Dajte vedieť ak ste už niekto skúšali a akú máte skúsenosť ? Viac info o pass-e : tuna.

Krátke video : Ma journée à Nantes + atmosféru v meste počas Gay Pride môžete vidieť na mojom Instagramovom profile 😊

Pripájam ešte páru fotiek 

Najnovšie články

Prečítaj si ako prvý*á, čo mám nové

Poď si potrénovať francúzštinu v spojitosti s Journée Internationale des Droits des Femmes, ktorý sme si pripomenuli 8.marca a pozri sa bližšie na významné ženy francúzskej histórie. Mám pre teba tri cvičenia v spojení s ženami, ktoré sa zapísali do histórie, najprv tej svetovej a potom špecificky francúzskej.