Na výlete v Roscoff, Saint-Pol-de-Léon a Île de Batz

25.08.2023

Ako som výletovala na mieste, ktoré ma chytilo za srdce, v departmente Finistère v severnej časti Bretónska.

Na štyri dni som sa presunula spolujazdou, blablacar, do mestečka Saint-Pol-de-Léon, ktoré mi slúžilo ako základňa. Cez airbnb som tu našla super bytík. No a odtiaľ som podnikala výlety do okolia - mesto korzárov Roscoff a neďaleký bretónsky ostrov Île de Batz.

Prečo práve Roscoff ?

Mesto som poznala podľa mena, keďže mi to už viackrát odporúčali známi, s tým, že je to tam strašne pekné. Roscoff, c'est TROP BEAU…. bola odpoveď na moju častú otázku, čo vidieť v Bretónsku. 

Nikdy som sa však nepozerala na fotky a ešte pár dni pred cestou som si myslela, že je to oveľa viac vo vnútrozemí. No a zistila som, že má prístav, je to pešou chôdzou na pláž a neďaleko je ostrov, ktorý sa dá navštíviť a maják, na ktorý sa dá vyliezť… No a bolo rozhodnuté ! 😀

Bez auta?

Ďalšia super vec, medzi Saint-Pol-de-Léon a Roscoff jazdí linka autobusu, ktorá ťa medzi jednotlivými mestečkami prepraví cca za 20min. Takže ideál pre niekoho, ako som ja, bez auta. Zájdi si do Office de Tourisme, ktorý je hneď v centre Saint-Pol na námestí, pre brožúru s jednotlivými časmi odchodov a príchodov. Hodí sa vedieť čas posledného autobusu, kebyže plánuješ celodenný výlet na ostrov a potrebuješ sa ešte vrátiť do Saint-Pol. V Bretónsku však dobre funguje aj stopovanie.

Roscoff sa spája nielen s námorným obchodom, ale aj thalassoterapiou - v roku 1899 tu bolo otvorené úplne prvé centrum vo Francúzsku. No a samozrejme všade žula, staré domy, historické centrum. Bolo to tam veľmi pekné. Len som sa prechádzala a kochala sa.

Odporúčam si spraviť výlet na ostrov Île de Batz. Jeden z mnohých bretónskych ostrovov, ktoré sa tu nachádzajú. Lode tzv. navettes jazdia celoročne. Spätný lístok stojí 10 eur. Roscoff samotný nie je veľký, odchod lodí z historického prístavu nájdeš úplne jednoducho. Je to fakt rýchle, priame spojenie. Samotná cesta trvá asi 15 minút.

Nalodenie. Museli sme prejsť týmto dĺhym mostom, pretože bol megaaa odliv.

Dá sa zvládnuť aj za jeden deň : presun busom zo Saint-Pol-de-Léon do Roscoff, nastúpiť na navette - pozrieť si ostrov île de Batz - vrátiť sa s navette do Roscoff - vrátiť sa busom do Saint-Pol.

V pohode som to stihla, a to ešte navette, ktorú som si naplánovala bola úplne plná a musela som ísť až tou ďalšou o hodinu a pol neskôr 😀

3 veci, ktoré som si v každom z miest najviac užila

Roscoff

🦀 Historické centrum

🦀 Prístav

🦀 Église Notre-Dame de Croaz-Batz a prechádzka pozdĺž pobrežia, dozadu za cintorínom 

Pohľad z prístavu ráno a podvečer. Nájdi 10 rozdielov 🤣 

Saint-Pol-de-Léon

Saint Pol ma prekvapil. Moje coup de cœur 🧡. Úplna láska. Páčilo sa mi tam dokonca viac než v Roscoff. Nie tak architektúrou, ako celkovým vibe a tou atmoškou. 

Hneď prvé miesto, na ktoré som natrafila bol l'Ange Vint. Niečo na štýl café, predĺžené na restau, ale vlastne aj brocante, všetko dokopy. Keby vonku nemali tabuľu s napísom, tak to úplne prehliadnem. Dekór vo vnútri je veľmi špecifický. Zo stropu vysia veci, ktoré si môžeš aj kúpiť. Na toalete sú vianočné svetielka a po príchode sa spustí hudba. Majiteľ mi dal ochutnať z jeho super skvelej ryby, ktorú varil s pikantnou omáčkou na kokosovom oleji. No a po tom, čo sme sa dali viac do reči, mi rozprával jeho zážitky z ciest po Českej republike. Veľmi ma nadchol aj bio obchodík Le Panier du Bien Être, na ktorý som narazila tiež úplnou náhodou. Ikeď ja na náhody až tak neverím. Má to veľmi príjemný pár, vzadu je extra priestor, ktorý využívajú pri občasných eventoch. V ten deň bol prístupný verejnosti. Dali sme sa do reči, dostala som tisane a nevedela čo skôr, toľko tam mali krásnych knižiek o osobnom rozvoji, zdraví, psychológii atď. Každoročne robia aj festival plný meditácie, jógy, Qi Gongu, EFT...

🦀 L'Ange Vint

🦀 obchodík Le Panier du Bien Être

🦀 Plage Sainte-Anne

Île de Batz

Ostrov je malý, takže sa dá v pohode prejsť peši. Môžeš aj na bicykli, ale to je tak asi všetko, inak sa tam ani pohybovať nedá 👌🏼. Úplne iný vibe než som zažila na Belle-île-en Mer. Na ostrove je cca 500 stálych obyvateľov a trasa dookola má tak 12km. 

🦀 Vyliezť na miestny maják, výhľad je úplne, že WOW! Stojí za to.

🦀 Túlať sa po ostrove, všade je to pekné

🦀 Dať si kávičku na slniečku, s výhľadom na more

Na záver by som chcela pozdieľať ďalší rozmer tohto výletu. 

Bol to darček. Pre mňa. Odo mňa. Ak ma sleduješ na Instagrame, možno vieš, že si pravidelne doprajem tieto randíčka avec moi-même. Vyhradím si na to čas. 

Je me fixe des rendez-vous avec moi-même. Et je KIFFE ! 

Či ide o hodinku, deň či celý víkend, je úplne jedno. Dôležité je byť, tu a teraz, naladiť sa na seba a užívať si to. Ideálne spojiť s niečím, čo ti urobí mega radosť. Čo ťa vyživý. No a celý výlet sa mi niesol v tomto znamení. A mega som si to užívala

O tom svedčí aj môj celovýletový výraz, ktorý sa podobal asi na toto:

Tak čo, vyskúšaš? 😜