Belle-île-en-Mer: za dobrodružstvom na najväčší bretónsky ostrov

23.07.2021

Strávili sme tam s kamoškou celkovo 4 dni (3 noci). Napriek tomu, že nám počasie moc neprialo, tak je to čarovné miesto a ak budeš mať cestu do Bretagne, určite stojí za to sa tam pozrieť!

🔻🔻🔻

Na juhu Bretagne kotví v Atlantickom oceáne hneď niekoľko ostrovov. Ak chceš preskúmať nejaký bretónsky ostrov v rozmezí viacerých dní a stále mať kopu možností čo robiť, Belle-île-en-Mer je ta správna voľba! Je to taktiež jeden z najväčších bretónskych ostrovov, žije tu približne 5000 obyvateľov.

Na ostrov premávajú viaceré spoločnosti (Compagnie du Golf, Compagnie Océane, Navix). My sme sa nalodili v prístave vo Vannes (úplne som sa zaľúbila do Vannes, taktiež odporúčam, krásne mesto!) a cesta loďou trvala približne 2 hodinky (23eur/jeden smer). Sú aj ďalšie možnosti, dá sa nalodiť v Port-Navalo, Quiberon, vtedy je cesta o niečo kratšia.

Ostrov je rozdelený na 4 hlavné oblasti:

  • Sever : Le Palais (kde sa sústreďuje všetok život :D)
  • Juh : Le Bangor
  • Východ : Locmaria
  • Západ : Sauzon

Čo sa týka dopravy, jeden deň sme si prenajali bicykle (11eur/deň). Vystihli sme akurát deň keď vkuse pršalo 😂 Ale totálne vkuse, takže sme boli väčšinu dňa pekne premočené. Inak sme sa presúvali autobusmi (lístok na jednu cestu stojí 3 eura, lacnejšie víde kúpiť naraz 10 lístkov). Na ostrove dobre funguje aj stopovanie.

Chystali sme sa stráviť 3 noci v campingu, ale s ohľadom na počko a po našom zistení, že v severnej časti (Palais) sa nachádza aj hostel, sme zvolili na jednu noc túto možnosť. Kempovanie je každopádne najlacnejšia varianta (POZOR iba Camping municipal).

Pozdieľam s tebou moju srdcovú trasu na ostrove

  1. Palais - Apothicairerie (zastávka autobusu)
  2. Pointe des Poulains
  3. Fort Sarah Bernhardt
  4. Phare des Poulains
  5. Port de Sauzon

Pešky nam to zabralo skoro celý deň, s tým, že sme vyšli pred 10h ráno a konštantne sme sa zastavovali, pretože výhľady po ceste na rozbúrené more a skaliská boli dych berúce! Navštívili sme aj múzeum Sarah Bernhardt a miestny maják. Nechýbalo ani kafíčko v prístave Sauzon. Následne návrat do Palais autobusom.

Vrelo odporúčam prejsť si aspoň jednu časť ostrova peši, ako sme to spravili my. Uvidíš, že to bude stáť zato! Navyše väčšina ľudí sa privezie autom na parkovisko ku majáku, či inému výhľadu a to je všetko. Prichádzajú tak o to najlepšie dobrodružstvo. Na ceste sme boli vo výsledku po väčšine času úplne samy, o to viac to bolo magické !

Svojou výhodnou polohou začal ostrov priťahovať parížsku smotánku a veľa umelcov tam prichádzalo za inšpiráciou. Claude Monet tu počas svojho pobytu namaľoval viac ako 39 obrazov. Jedno z jeho obľúbených miest Les Aiguilles de port coton :

Ešte musím pozdieľať túto dobrotu (les sandwichs à la broche). Natrafili sme na super miesto, totálna mňamka! Vlastnia to dvaja bratia, super týpci a recept prevzali z trdelníka, akurát je robený naslano a plnený samými dobrotami. My sme si dali kombináciu s lososom :)


Máš akúkoľvek otázku ohľadne pobytu na Belle-île-en-Mer, neváhaj mi napísať ! 🌊 

Najnovšie články

Prečítaj si ako prvý*á, čo mám nové

Pozri si krátke zhrnutie a porovnanie jednotlivých možností, ako sa dostať z/na letisko v Paríži hromadnou dopravou. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody. Výber závisí od tvojich preferencií – či hľadáš najrýchlejší, najpohodlnejší alebo najlacnejší spoj.

Poď si potrénovať francúzštinu v spojitosti s Journée Internationale des Droits des Femmes, ktorý sme si pripomenuli 8.marca a pozri sa bližšie na významné ženy francúzskej histórie. Mám pre teba tri cvičenia v spojení s ženami, ktoré sa zapísali do histórie, najprv tej svetovej a potom špecificky francúzskej.