Poznáš La Mad Jacques - stopárske preteky?

22.06.2023

Stop, výzvy a bláznivý festival. Aj tak by sa dal troma slovami opísať Mad Jacques.

C'est quoi la Mad Jacques ?

Jedná sa o stopárske preteky, ktorých cieľom je dostať sa do miesta Chéniers v departmente la Creuse a to v čo najkratšom čase (ako inak než stopom) 🚙. 

Táto pidi dedinka sa nachádza približne v strede Francúzska. Neexistuje žiaden oficiálny itinéraire. Večer po príchode je naplánovaný mega truper festival plný hudobných vystúpení, animácií, zaujímavých debát, ale aj zdieľania zážitkov za uplynulých 24h. Následne ráno sú vyhlásení víťazi a 'porazení', súčasťou sú aj záverečné spoločné raňajky.

Žiadne obyčajné preteky. V čom spočíva čaro Mad Jacques?

Ne te sépare jamais de ton binôme. 

Preteky prebiehajú v páre. Stopári a stopárky vyrážajú spoločne, najfenomenálnejší odchod zažíva Paríž. Všetci spoločne prezlečení v rôzne vtipných kostýmoch, upchávajú linky metra, cesty, diaľnice. 

Mad Jacques je stelesnením myšlienky mikro dobrodružstva. Viac než 2000 párov binôme sa rozpŕchne po celom Francúzsku a to z niekoľkých veľkých miest. Vždy je potreba minimálny počet zapísaných v danom meste, aby sa vytvoril oficiálny štart départ officiel. Najčastejšie ide o Paríž, Rennes, Bordeaux, Lyon, Tours. 

Čo presne sa deje v deň odchodu a ako to celé vyzerá očami účastníčky si môžeš vypočuť v tejto epizóde. Vieš čo je najdôležitejším pravidlom celých pretekov? Nebrať sa vážne! Ne pas se prendre au sérieux 😜  

Source : https://www.madjacques.fr/les-courses/stop

A vyzerá, že to zatiaľ celkom funguje. Súčasťou je aj prestrojenie déguisement. Prísť prezlečený*á v kostýme je síce dobrovoľné, ale veľmi obľúbené. Niektorí vravia, že to pomáha stopnúť autá rýchlejšie. Počas štartu to o to viac dýcha atmosférou jednej veľkej oslavy. 

Ďalšia za mňa super skvelá vec je celková organizácia festivalu. Všetko je tip top naplánované. Navyše, pred štartom sa účastníci registrujú do geolokačnej aplikácie, ktorá následne sleduje ich pohyb. Emergency číslo, na ktoré môžete volať v prípade potreby. Pocit bezpečia zaručený! Jednému páru, ktorý sa z miesta nepohol po viac ako 4h volali samotní organizátori, aby sa uistili, že je všetko v poriadku. Nič závažné sa nedialo. Zasekli sa v nejakej pidi dedinke a dlho nemohli nič stopnúť 🤣. Pre niekoho, kto nikdy v živote nestopoval a má chuť si to vyskúšať je podľa mňa táto akcia ako stvorená!

La liste des défis

Ďalšou špecifickosťou sú výzvy les défis na ceste. Na začiatku dostanete zoznam, na ktorom sú jednotlivé výzvy spísané. Pri ich splnení môžete získať body navyše a vylepšiť si tak konečný čas. Medzi výzvami figuruje napríklad :

  • S'inscruster dans un mariage 💪 Vopchať sa na svadbu
  • Réciter ton poème préféré à un chauffeur 💪Zarecitovať vodičovi tvoju obľúbenú báseň
  • Faire chanter son chauffeur (au sens propre hein) 💪Nechať vodiča zaspievať (v doslovnom zmysle slova)

  • Passer la ligne d'arrivée avec l'objet le plus encombrant possible ramassé en cours de route 💪Prejsť cieľovou čiarou s čo najobjemnejším predmetom zozbieraným po ceste

  • Faire du tracteur 💪 Šoférovať traktor
  • Faire de l'avion-stop 💪 Stopnúť lietadlo
  • Ramener son dernier chauffeur à la Mad Jacques💪 Priviesť svojho posledného vodiča na Mad Jacques (na festival sú pozvaní všetci poslední vodiči) 

  • ... a rôzne ďalšie

Pourquoi ils ont lancé ce stop ? 

Mad Jacques sa organizuje už od roku 2017. Čo stálo za vytvorením celého konceptu? 

Jednou z hlavných myšlienok bola aj túžba propagovať alternatívne cestovanie, ktoré umožňuje znížiť našu uhlíkovú stopu. V neposlednom rade taktiež spájať ľudí prostredníctvom netradičného dobrodružstva a výstupu z komfortnej zóny.  Na ich webe môžete čítať:

Čo znamená, že na to, aby sme prežili dobrodružstvo nie je potreba bezhlavo odísť a zanechať za sebou obrovskú uhlíkovú stopu.  

🎒Aké sú stratégie stopujúcich? 

🎒Koľko aut museli stopnúť kým sa dostali do Chéniers? Čakali na stop dlho? 

🎒Čo sú to les voitures balais? Ako to funguje, keď niekto ostane zaseknutý tesne pred cieľom?

🎒Čo si myslia obyvatelia pidi dedinky Chéniers o celej udalosti?  

🎒Organizátori sú vtipálci, aké ocenenie čaká výherný pár a čo získavajú poslední v cieli?

Na téma Mad Jacques som sa rozprávala s Claire, ktorá sa pretekov účastnila už dva roky po sebe. Dokonca sme sa dozvedeli priamo od organizátorov viac detailov o tom, čo ich viedlo k tejto myšlienke. Celú nahrávku si môžeš vypočuť na tomto odkaze

🔥Odporúčam pustiť aj ak s francúzštinou ešte len začínaš, pretože k tejto epizóde som pridala aj slovenský komentár, kde ti po určitej časti vždy zhrniem čo Claire povedala. Môžeš tak pochytiť nejaké slovíčka a dozvedieť sa ďalšie vtipné detaily o tejto mega truper udalosti, ktorou v mesiaci jún fičí celé Francúzsko!