Ako sa zrodila komiksová láska? Medzinárodný festival komiksu Angoulême

02.02.2023

Komiks, vo francúzštine La bande dessinée [čítaj bɑ̃d desine], nazývaný často slangovo la BD (ja to volám Bd-čka 😄) sú veľmi dôležitá súčasť francúzskej kultúry. 

Keď pôjdeš vo Francúzsku do FNAC-u, čo je jeden z najväčších knižných reťazcov, nie je žiadnym prekvapením uvidieť dospelého človeka čítať komiks. Niečo také u nás na Slovensku len tak neuvidíš (aspoň mne sa to ešte nestalo). 

Zaujíma ťa kto vo Francúzsku kupuje Bdčka a koľko stoja? 

Podľa štatistík je vo 🇫🇷 približne 7,9 milióna kupujúcich BD, 50% kupujúcich sú starší 40 rokov, 52% sú ženy. Celkové výnosy z roku 2022 boli 921 miliónov eur v porovnaní s takmer 925 miliónmi v roku 2021. Nemožno, teda povedať, že by komiksový svet zažíval krízu. La bande dessinée nie je najlacnejšia záležitosť, priemerná cena jednej knihy sa pohybuje okolo 20 eur.

Momentálne BD zažíva doslova BOOM!

Dokazuje to aj medzinárodný festival komiksu Angoulême, Le festival de la bande dessinée d'Angoulême, často písaný aj skratkou FIBD), ktorý tento rok prekonal rekordnú návštevnosť. A ja som mala to šťastie byť pri tom 😊. 

*Po celom meste sú inak krásne grafity rôznych BD

Jedná sa o tretí najväčší komixový festival na svete. Od 26 do 29 januára sa konal jeho 50. ročník!!! Stretli sa tu umelci, autori a fanúšikovia bande dessinée z celého sveta. Hlavnú cenu, ktorú môžu autori a autorky získať na festivale v Angoulême sa volá Le Fauve d'OrNa počesť tohto pekného výročia vydali noviny Libération aj celú edíciu ilustrovanú BD:

Komiksy predstavujú dokonalý nástroj na učenie sa francúzštiny

Nech už si na akejkoľvek úrovni. Ilustrácie uľahčujú porozumenie a rečové bubliny (nazývané bulles, alebo ešte odborne phylactères) vedia vtiahnuť do deja a umožnia tak živé čítanie. Navyše humorný aspekt mnohých komiksov, ako aj vzdelávacia zložka, navyše k téme tvojmu srdcu blízkej, vytvára pocit ľahkosti a učenie sa stáva oveľa zábavnejším. Nemožno nespomenúť sociokultúrny prínos.

Komiksy odrážajú súčasnú i minulú spoločnosť.

Ja som sa k nim dostala vďaka mojej francúzskej kamoške, ktorá je veľká milovníčka Bd-čiek a má ich plnú knižnicu. Jeden večer v Nantes sme si robili kreatívny workshop, ktorý skončil hromadným čítaním feministických komiksov. Otvorili sa mi tým dvere do úplne nového sveta. Je pravda, že som dovtedy mala predpojatý pohľad. Vnímala som komiksy ako jednoduchú literatúru, určenú pre deti. A ako som sa mýlila! Ešte, že sa ten náš večer tak zvrtol. (◍•ᴗ•◍)❤ 

Je suis devenue une bédéphile !

A pozdieľam ti ešte: 

Moje coups de cœur z festivalu :

🙋🏻‍♀️ Mythes et meufs, Blanche Sabbah

🙋🏻‍♀️ Peau d'Homme et Île aux femmes, Zanzim

🙋🏻‍♀️ Jumelle, Florence Dupré la Tour

🙋🏻‍♀️ Rien à feutre, Camille Blandin

🙋🏻‍♀️ Tulipe, Sophie Guerrive

🙋🏻‍♀️ Les Pizzlys, Jérémie Moreau

🙋🏻‍♀️ La Fuite du Cerveau, Pierre-Henry Gomont